Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BAE ve Mısır ziyareti

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Birleşik Arap Emirlikleri’ne Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gidecek. Erdoğan, 2 günlük BAE ziyaretinin akabinde 14 Şubat'ta da Mısır'a resmi ziyaretler gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BAE ve Mısır ziyareti
  • İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davete icabet ile 12-13 Şubat 2024 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne, 14 Şubat 2024 tarihinde ise Mısır Arap Cumhuriyeti’ne resmi temaslarda bulunacak.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” teması altında, Dubai’de düzenlenecek olan Dünya Hükümetler Zirvesi’ne 13 Şubat’ta onur konuğu olarak iştirak edecek.

HİTAPTA BULUNACAK

  • Erdoğan, çeşitli ülkelerden devlet ve hükümet yetkilileri ile uluslararası kuruluş, özel sektör, akademi, sivil toplum, düşünce kuruluşu ve medya temsilcileri ile iş insanlarını bir araya getiren zirvede, ana konuşmacı olarak hitapta bulunacak.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, zirve vesilesiyle, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan başta olmak üzere katılımcı ülkelerden mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de öngörülüyor.

MISIR İLE İKİLİ İŞ BİRLİĞİNİN CANLANDIRILMASI GÜNDEMDE

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahire ziyaretinde yapacağı görüşmelerde ise Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve üst düzey ikili iş birliği mekanizmalarının canlandırılması bağlamında atılacak adımlar üzerinde durulacak.
  • Görüşmelerde, ikili münasebetlerin yanı sıra Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları başta olmak üzere güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması da gündemde.
İsrail'in 'yeni yerleşim' planı! Mısır'dan 'Refah' resti! Çin Konsolosu'ndan skandal açıklama Biden ve Netanyahu telefonla görüştü!