İsrail daha çok katliam için BM'den kurtulmak istiyor

İsrail, Gazze'deki soykırımı karşısında sivil Filistinlilerin sığındığı yerlerden biri olan BM'nin Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın kapanmasını istiyor. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "İsrail hükümetinin UNWRA'dan kurtulmak istediği bir sır değil" ifadelerine yer vermişti.

İsrail daha çok katliam için BM'den kurtulmak istiyor
 • İsrail'in Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) işgal altındaki Doğu Kudüs'teki faaliyetlerini askıya almak için harekete geçtiği belirtildi.
 • İsrail'den yayın yapan Kanal 7 televizyonunun haberine göre, İsrail Yasama İşleri Komisyonu, UNRWA'nın Doğu Kudüs'teki faaliyetlerini durdurmaya yönelik yasa tasarısını onayladı.

İsrail daha çok katliam için BM'den kurtulmak istiyor - Resim : 1

 • Söz konusu yasa tasarısının yarın İsrail Meclisinde oylanacağı belirtilirken, yasa tasarısının kanun haline gelmesi için Mecliste gerçekleştirilecek üç oturumda görüşüldükten sonra oylanması gerekiyor.
 • İsrail İskan Bakanı Yitzhak Goldknopf, dün UNRWA'nın İsrail'in kontrolü altındaki topraklardan tahliye edilmesi talimatını vermişti.
 • Doğu Kudüs'teki Şufat Mülteci Kampı'nda faaliyet gösteren UNRWA'nın Şeyh Cerrah Mahallesi'nde merkezi bulunuyor. UNRWA, bölgede çok sayıda okul ve sağlık merkezinde hizmet veriyor.

İsrail daha çok katliam için BM'den kurtulmak istiyor - Resim : 2

UNRWA'NIN İŞLEVİ VE İSRAİL'İN İDDİALARI

 • BM üyesi devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950'den bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınak gibi insani yardımları sağlayan ana kuruluş konumunda bulunuyor. Ajans, 5.9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

İsrail daha çok katliam için BM'den kurtulmak istiyor - Resim : 3

 • UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya çalışırken bu süreçte tesisleri defalarca İsrail tarafından vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç yok edildi.
 • BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin UNRWA personelinin 7 Ekim saldırılarına karıştığına ilişkin iddialarının acilen soruşturulmasını istemişti.
 • UNRWA da İsrail'in iddialarına yönelik soruşturma başlatmıştı.
 • İsrail, UNRWA'nın operasyonlarının tamamen sonlandırılmasını ve bölgeden ayrılmasını istiyor.

İsrail daha çok katliam için BM'den kurtulmak istiyor - Resim : 4

"İSRAİL'İN UNWRA'DAN KURTULMAK İSTEDİĞİ BİR SIR DEĞİL"

 • Bir gün önce konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze'nin Mısır sınırındaki Refah kentinde 1.7 milyon Filistinlinin kaçacak yeri olmadığını, Refah'a saldırmasını engellemek için İsrail'e baskı yapmaya devam edilmesi gerektiği söylemişti.
 • Ayrıca "İsrail hükümetinin UNWRA'dan kurtulmak istediği bir sır değil. Sadece şimdi değil, yıllar öncesinden bu böyle" değerlendirmesini yapmıştı.

İsrail daha çok katliam için BM'den kurtulmak istiyor - Resim : 5

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan uluslararası firmalara davet Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya Başbakanı Dibeybe ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dubai'de BAE Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü Dünyanın gözü FED'e çevrildi