Son Dakika: Azerbaycan Karabağ'da yeni operasyon başlattı

Son Dakika: Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerine karşı Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu. Açıklama öncesinde Azerbaycan tarafından dün yapılan açıklamada operasyonun sinyalleri verilmişti. Ermeni milislerinin döşediği mayınlar sonucu ise Azerbaycan polis güçleri şehit olmuştu.

Son Dakika: Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu.

2020 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan Dağlık Karabağ Savaşı, İkinci Karabağ Savaşı veya 44 Günlük Savaş'ın ardından Karabağ Azerbaycan'ın oldu. Bölgede sulh hakim olurken Ermenistan'ın provokatif hamleleri gerilimin artmasına neden oluyordu. Bakü'den dün yapılan açıklamada Karabağ'daki Ermeni milislerine karşı bir operasyon başlatılacağını sinyalleri verilmişti. Çünkü bölgede Ermeni milislerinin terör faaliyetleri devam ediyordu. 

AZERBAYCAN KAMİKAZE İHA'SI ERMENİSTAN'IN ELEKTRONİK HARP İSTASYONUNU İMHA ETTİ

Azerbaycan Ordusuna ait Kamikaze İHA, Ermenistan Ordusuna ait elektronik harp istasyonunu imha etti.

Azerbaycan, Hankende'de ayrılıkçı güçlerin mevzilerini vuruyor
Azerbaycan, Hankende'de ayrılıkçı güçlerin mevzilerini vuruyor

İŞTE DAKİKA DAKİKA AZERBAYCAN'IN KARABAĞ OPERASYONUNDA YAŞANANLAR

AZERBAYCAN'DAN ERMENİSTAN'A UYARI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hacıyev yaptığı açıklamada, "Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki yasa dışı bölücü kukla rejim kendini feshetmeli, Ermeni silahlı güçleri silahsızlandırılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

ERMENİSTAN BAŞBAKANI PAŞİNYAN'DAN AÇIKLA MA GELDİ

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Azerbaycan, Ermenistan'ı topyekun askeri harekata sürüklemeye çalışıyor.

ERİVAN'DA PROTESTOLAR BAŞLADI

Erivan'da hükümet konağı önünde toplanan Ermeniler, Azerbaycan'a karşılık verilmesi için protesto düzenliyor.

Son Dakika: Azerbaycan Karabağ'da yeni operasyon başlattı - Resim : 2

ERMENİSTAN ORDUSUNA AİT NOKTALARA OPERASYON DÜZENLENDİ

ERMEİSTAN GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

 Ermenistan Güvenlik Konseyi, Paşinyan liderliğinde toplandı.

SAVUNMA BAKANI GÜLER AZERBAYCANLI MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

 Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov ve Savunma Bakanı Yaşar Güler bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  • Hasanov, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki yerel terörle mücadele önlemleri hakkında bilgi verdi.
  • Güler, Türkiye'nin her zaman olduğu gibi bugün de Azerbaycan'ın yanında olduğunu söyledi.
RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan ve Azerbaycan'ı askeri operasyonları durdurmaya ve diplomatik çözüme dönmeye çağırıyoruz.

ERMENİSTAN SAVUNMA BAKANLIĞI'NDA AÇIKLAMA GELDİ

Ermenistan Savunma Bakanlığı: Karabağ'daki silahlı güçlerin Ermenistan'la hiçbir bağlantısı yok

SİVİLLERİN TELEFONLARINA SMS GÖNDERİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da bulunan sivillerin telefonlarına SMS gönderdi.

SMS'te şu ifadeler yer aldı:

  • Kadınlara, çocuklara, yaşlılara, engellilere ve hastalara gerekli tıbbi bakım sağlanacak.
  • Ermenileri askeri tesislerin yakınlarında durmamaları konusunda uyarıyoruz.
  • Ermeni nüfusun tahliyesi için kabul noktaları açıldı.
"MEVZİLERİMİZ YOĞUN ATEŞ ALTINDA"

 Azerbaycan Savunma Bakanlığı: "Ağdam istikametindeki mevzilerimiz farklı kalibreli silahlarla yoğun ateş altında"

SİVİLLERİN TAHLİYESİ İÇİN KORİDORLAR AÇILIYOR

 Azerbaycan Savunma Bakanlığı, sivillerin Karabağ bölgesinden tahliyesi için koridorlar açtığını duyurdu.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı: "Azerbaycan ordusunun Karabağ'daki operasyonlarına ilişkin Bakü ile temas halindeyiz"

TÜRKİYE VE RUSYA'YA HABER VERİLDİ

 Azerbaycan Savunma Bakanlığı: "(Karabağ'da) Uygulanan tedbirler hakkında Rus Barış Gücü Komutanlığına ve Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi Yönetimine bilgi verildi"

'SİVİLLER HEDEF ALINMIYOR'

Azerbaycan Savunma Bakanlığı:"(Karabağ'da başlatılan antiterör operasyonunda) Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmıyor, yalnızca meşru askeri hedefler yok ediliyor"

SON DAKİKA! KARABAĞ OPERASYONU BAŞLADI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatıldığını duyurdu. Savunma Bakanlığı açıklamanın devamında 

Siviller ve altyapı tesisleri hedef alınmıyor, yalnızca meşru askeri hedefler yok ediliyor"

 ifadelerini kullandı. 

Ermeni güçlerinin saldırısı sonucu şehit olan Azerbaycanlı polisler
Ermeni güçlerinin saldırısı sonucu şehit olan Azerbaycanlı polisler

DÖRT AZERBAYCANLI POLİS ŞEHİT OLMUŞTU

Karabağ'da yasa dışı Ermeni güçlerin döşediği mayının patlaması sonucu 4 Azerbaycanlı polisin şehit olduğu bildirildi.

Azerbaycan Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Servisinden yapılan ortak açıklamada, Hocavent ili Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yolunun 58. kilometresinde, Azerbaycan Otomobil Yolları Devlet Ajansına (Azerotoyol) ait kamyonun mayının üzerinden geçtiği kaydedildi.

Karabağ'da yasadışı Ermeni güçlerinin mayınlı saldırısı sonucu iki Azerbaycanlı yaşamını yitirdi
Karabağ'da yasadışı Ermeni güçlerinin mayınlı saldırısı sonucu iki Azerbaycanlı yaşamını yitirdi

Geçiş anında meydana gelen patlamada 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, olay yerine giden polis aracının da saat 04.30 sıralarında başka bir mayının üzerinden geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, yasa dışı Ermeni güçlerce döşenen mayının infilak etmesi sonucu 4 polis memurunun şehit düştüğü ve terör eylemi olarak nitelendirilen olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Azerbaycan Devlet Güvenlik Servisi, Karabağ'daki yasa dışı Ermeni güçlerin döşediği mayının patlaması sonucu Azerotoyol çalışanı 2 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Karabağ'da yasadışı Ermeni güçlerinin mayınlı saldırısı sonucu iki Azerbaycanlı yaşamını yitirdi
Karabağ'da yasadışı Ermeni güçlerinin mayınlı saldırısı sonucu iki Azerbaycanlı yaşamını yitirdi

DÜN AZERBAYCAN'DAN SERT BİR AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Azerbaycan'ın, Ermenistan'dan, silahlı kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından derhal çıkarmasını ve Ermenistan'a bağlı sözde rejimin askeri ve idari yapısının feshedilmesini talep ettiği bildirildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığında, Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanının Özel Görevler Temsilcisi Elçin Emirbeyov ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Fariz Rzayev'in katılımıyla ülkede, akredite diplomatik temsilcilere brifing verildi.

Karabağ'da yasadışı Ermeni güçlerinin mayınlı saldırısı sonucu iki Azerbaycanlı yaşamını yitirdi
Karabağ'da yasadışı Ermeni güçlerinin mayınlı saldırısı sonucu iki Azerbaycanlı yaşamını yitirdi

Brifingde, Karabağ'daki mevcut durum ve Azerbaycan'ın Ermenistan'dan taleplerine ilişkin bilgi aktarıldı.

Katılımcılara, Azerbaycan'ın uluslararası ortaklar aracılığıyla gösterdiği tüm çabalara rağmen Ermenistan ve bu ülkenin Azerbaycan'ın egemen topraklarında kurduğu sözde rejimin normalleşme sürecine zarar vermeye ve gerilimin azaltılmasına yönelik tüm önerileri reddetmeye devam ettiği aktarıldı. Azerbaycan'ın karşı tarafın provokatif adımlarıyla karşı karşıya kalmasının anlatıldığı brifingde, Karabağ bölgesinde yapılan sözde "cumhurbaşkanlığı seçimi"nin bu provokasyonlardan biri olduğu kaydedildi.

 Karabağ'da sözde rejime bağlı sayısı 10 bini aşkın Ermeni silahlı gücünün bulunduğu hatırlatılan brifingde, bu güçlerin yüzden fazla tank ve diğer zırhlı araçlara, yaylım ateşli roket sistemleri de dahil olmak üzere iki yüzden fazla ağır topçu silahına ve iki yüzden fazla havan sistemine sahip olduğu bildirildi.

Ermenistan'ın yükümlülüklerinin aksine bu güçlere teknik, askeri, lojistik ve mali destek sağladığının anlatıldığı brifingde, Erivan yönetiminin, Rus barış gücünün konuşlandırılmasına paralel olarak Ermeni silahlı kuvvetlerinin çıkarılması talebinin 4. paragrafta açıkça ifade edildiği 10 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiriyi açıkça ihlal ettiği vurgulandı.

Son günlerde hem Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki belirlenmemiş sınır boyunca hem de Karabağ bölgesinde istihkam çalışmaları ve diğer askeri faaliyetlerde artışla birlikte askeri provokasyonların yoğunlaştığının gözlemlendiği bildirilen brifingde, Ermenistan'ın yeni askeri saldırı için hazırlık içerisinde bulunduğu ifade edildi.

Brifingde, Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü her ülkeninki kadar önemli olduğu belirtilerek Azerbaycan'ın dünyadaki her ülke gibi, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü uluslararası hukuka yansıyan her türlü yöntemle savunma hakkına sahip olduğu hatırlatıldı.

Ermenistan'ı tehlikeli yoldan dönmeye zorlamanın her zamankinden daha önemli ve gerekli olduğunun vurgulandığı brifingde, Ermenistan ve bu ülkenin Azerbaycan'ın egemen topraklarında kurduğu ve desteklediği cuntanın eski taktikleri olan zaman kazanma taktiğine artık güvenmemeleri gerektiği ifade edildi.

Brifingde, Azerbaycan'ın, Ermenistan'dan askeri faaliyetlerini durdurmasını, intikamcı planlarından vazgeçmesini, Azerbaycan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeyi sona erdirmesini, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bölücülük ve terörizmi desteklemeyi bırakmasını talep ettiği kaydedildi.

Azerbaycan'ın aynı zamanda Ermenistan Silahlı Kuvvetleri personelinin Azerbaycan topraklarından derhal çıkarılmasını, Ermenistan'a bağlı sözde rejimin askeri ve idari yapısının feshedilmesini ve silahlı güçlerin silahsızlandırılmasını talep ettiği de katılımcılara anlatıldı.

Talepler yerine getirilirse Karabağ'da sözde rejimin temsilcilerine af uygulanabileceği belirtildi.

Kaynak: AA

Rusya'da Putin ile görüşen Kim Jong-un ülkesine döndü Son dakika! Kayıp F-35'in enkazından haber var Libya'da halk, Belediye Başkanının evini ateşe verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan sert çıktı: Kesmeye hakkın yok