Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Eylül Fed faiz kararı beklentisi ne yönde?

Fed faiz kararı ne olacak, ne zaman açıklanacak merak ediliyor. Geçen ay toplantı yapmayan Fed, temmuzda politika faizini yüzde 25 baz puan artırmıştı. Piyasaların merakla beklediği 2023 Eylül Fed faiz toplantı tarihi belli oldu. Peki, Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Eylül Fed faiz kararı beklentisi ne yönde?

Piyasalarda gözler Amerikan Merkez Bankası Fed'in alacağı faiz kararında. ABD'de Ağustos ayı TÜFE oranı beklentilerin üzerinde çıkması, Fed'in faiz kararını daha çok beklenir hale getirdi. Peki, Fed toplantısı ne zaman, faiz kararı ne zaman açıklanacak? Uzmanların Fed faiz kararı beklentisi ne yönde?

Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Eylül Fed faiz kararı beklentisi ne yönde? - Resim : 1

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Fed, 2023 yılının Ağustos ayında toplantılarına ara vermişti. Eylül ayı toplantısını 19-20 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirecek. 20 Eylül tarihinde yapılacak toplantı sonrası FED Başkanı Powell eylül ayı FED faiz kararını duyuracak.

Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Eylül Fed faiz kararı beklentisi ne yönde? - Resim : 2

FED BAŞKANI POWELL'DAN FAİZ KARARI AÇIKLAMASI

Fed Başkanı Jerome Powell, Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu'nda konuşan Powell şu mesajları verdi:"Gerekli görüldüğü takdirde faizleri daha fazla artırmaya hazırız. Fed faizlere yönelik sonraki adımlara verilere bakarak karar verecek. Fed, faizleri tekrar yükseltme veya sabit tutmaya karar verirken dikkatli bir şekilde ilerleyecek."

Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Eylül Fed faiz kararı beklentisi ne yönde? - Resim : 3

FED FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını anımsatan analistler, ABD'de çekirdek enflasyonun kademeli olarak düştüğünü ve iş gücü piyasasındaki güçlü duruşun sürdüğüne dikkati çekti.

Analistler, enflasyonist baskılarla para piyasalarındaki fiyatlamalarda yıl sonuna kadar Fed'in faiz indirme ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını ifade etti.
Öte yandan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin büyüme beklentisini bu yıl için yüzde 2,4'ten yüzde 2,5'e çıkarırken, gelecek yıl için yüzde 2,1'den yüzde 1,9'a düşürdü.

Analistler, ABD'de TÜFE ve ÜFE'nin beklentilerin üzerinde artış göstermesine rağmen ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 20 Eylül'deki toplantısında faizi sabit bırakacağı yönündeki beklentilerin değişmesi için yeterli olmadığını dile getirdi.

Ancak bankanın kasım veya aralık toplantısında faiz artırımına gidebileceği öngörülüyor.

 

 

FED Enflasyon Faiz ABD
Gözler Perşembe'ye çevrildi! Kredi kartı kullananlar dikkat: Faizde artış, taksite sınırlama yolda İlk kez konut alacaklar dikkat! Kredi detayları netleşiyor Merkez Bankası'ndan değişiklik Evlilik kredisi, ev kadınlarına emeklilik, Bağ-Kur'luya erken emeklilik, ara zam...