Merkez Bankası'ndan yeni talimat: Bankalar TL'de kesenin ağzını açacak

Dün bankalara yeni bir uygulama talimatı gönderen Merkez Bankası, kur korumalı hesaplarda komisyon uygulamasının kaldırıldığını belirtti. Yeni talimatı uzmanlar, "artık bankalar mevduat faizini yükseltmek zorunda kalacak" şeklinde yorumladı. İşte detaylar...

Merkez Bankası'ndan yeni talimat: Bankalar TL'de kesenin ağzını açacak

Merkez Bankası dün bankalara yeni bir uygulama talimatı gönderdi ve bu kapsamda Türk Lirası’nı cazip kılmaya yönelik kararlar yer aldı.

Uygulama talimatına göre, standart TL mevduatın aylık TL payı artış hedefi yüzde 2’den yüzde 2.5’e yükseltildi. Kur korumalı hesapların TL mevduat sayıldığı komisyon uygulaması sona erdi.

Merkez Bankası'ndan yeni talimat: Bankalar TL'de kesenin ağzını açacak - Resim : 1

FATURA MUAFİYET SINIRI YÜKSELTİLDİ

TL’ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici olacak. Kararda ayrıca kredi akışını rahatlatmak için ihracat ve KOBİ kredilerinde fatura muafiyet sınırı 50 bin liradan 250 bin liraya çıkarıldı.

Merkez Bankası'ndan yeni talimat: Bankalar TL'de kesenin ağzını açacak - Resim : 2

Hürriyet'te yer alan habere göre, Merkez Bankası bir süredir attığı adımlarla Kur Korumalı Mevduat'ın en azından artmadan yatay bir seyir izlemesini temin etmeyi hedefliyor.

Merkez Bankası'ndan yeni talimat: Bankalar TL'de kesenin ağzını açacak - Resim : 3

ZORUNLU KARŞILIK ORANI YÜZDE 5 OLARAK BELİRLLENDİ

Bir adım da geçen hafta gelmiş ve zorunlu karşılık oranları vadeye göre farklılaştırılmıştı. Buna göre altı aya kadar KKM için zorunlu karşılık oranı yüzde 25’e çıkarıldı. Bir yıla kadar vadeli, bir yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı ise yüzde 5 olarak belirlendi. Bu atılan adımlarla mevduat faizinin yüzde 40-45 aralığına yükselmesi bekleniyordu.

Merkez Bankası'ndan yeni talimat: Bankalar TL'de kesenin ağzını açacak - Resim : 4

Ancak bazı bankalar mevduatın büyüklüğüne göre KKM dönüşleri için farklı oranlar teklif etti. Atılan son adımdan sonra yüzde 45-50’lik faizin TL mevduatı olan herkesin ulaşabileceği rakamlar olması bekleniyor.

Merkez Bankası'ndan yeni talimat: Bankalar TL'de kesenin ağzını açacak - Resim : 5

TL mevduata verilecek yüzde 50’ye yakın faizin dolarda kalmanın cazibesini azaltacağını anlatan konuya yakın kaynaklar, “Bankalar TL’de kalan vatandaşa kesenin ağzını açacak.

Merkez Bankası'ndan yeni talimat: Bankalar TL'de kesenin ağzını açacak - Resim : 6

Merkez yeni uygulamasıyla mevduatını TL’de tutanları enflasyona ezdirmeyecek” yorumunu yaptılar.

Konut satışlarında yüzde 15 düşüş YHT biletlerine zam geldi Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklayacak? Bugün dolar ne kadar, euro kaç lira oldu? 18 Eylül 2023 güncel döviz kuru