Son Dakika: Merkez Bankası'ndan bankalara TL talimatı

Son dakika haberleri... TL'yi daha güçlü hale getirmek için harekete geçildi. Merkez Bankası, bankalara uygulama talimatı gönderdi. TL'ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda TL mevduatını destekleyecek ilave adımlar atıldı.

Son Dakika: Merkez Bankası'ndan bankalara TL talimatı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gerçek kişi dönüşüm hesaplarının tarih koşulunda teknik değişikliğe gitti. Buna göre, yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan altın ve döviz cinsinden mevduat ve katılım fonu hesaplarını TL'ye çevirebilecek.

Son Dakika: Merkez Bankası'ndan bankalara TL talimatı - Resim : 1

MEVDUATLAR NE OLACAK? AYLIK TL PAYI ARTIŞ HEDEFİ ARTIRILDI MI?

TCMB'nin bankalara gönderdiği uygulama talimatına göre, (gerçek kişiler için) TL payı artış hedefi yükseltildi.

TCMB, ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında kur korumalı hesapların TL mevduata dahil olduğu TL payı rasyosunu yürürlükten kaldırmış, yerine kur korumalı hesapları TL mevduat olarak dikkate almayan ve standart yerel para olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmayı hedefleyen yeni bir TL payı rasyosu getirmişti.

Son Dakika: Merkez Bankası'ndan bankalara TL talimatı - Resim : 2

TL'ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL payı artış hedefi, yüzde 2,5'e yükseltildi.

Ayrıca, TL'ye geçiş ve yenileme ile TL payı hesaplamalarında revizyona gidildi. TL'ye geçiş ve yenileme oranında eksik kalan kısmın gerçek kişi dönüşüm hesaplarıyla tamamlanması mümkün hale getirildi.

Son Dakika: Merkez Bankası'ndan bankalara TL talimatı - Resim : 3

KKM'NİN TL MEVDUAT SAYILDIĞI KOMİSYON UYGULAMASI SONA ERDİ

Ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında yürürlükten kaldırılan eski TL payı rasyosuna göre komisyon uygulaması da sona erdirildi. Komisyon uygulamasında, TL'ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici olacak.

Uygulama talimatına göre, TL'ye geçiş ve yenileme oranı yüzde 100'ün altında olan bankalara yıllık yüzde 8 oranında, yüzde 100'ün üzerinde olan bankalara ise yıllık en fazla yüzde 4 olacak şekilde TL'ye geçiş oranına göre komisyon uygulanacak.

Son Dakika: Merkez Bankası'ndan bankalara TL talimatı - Resim : 4

İHRACAT VE KOBİ KREDİLERİNDE FATURA MUAFİYET SINIRI YÜKSELTİLDİ

İhracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde 50 bin TL'nin üzerinde kredi kullandırılması durumunda kredinin belirlenen harcama alanlarında kullanıldığının belgelenmesi gerekiyor, aksi takdirde bankalar kredinin yüzde 30'u oranında menkul kıymet tesis ediyor ve bu krediler kredi büyümesi sınırına dahil oluyor.

Kredi akışını rahatlatmak amacıyla bu krediler için fatura muafiyet sınırı 250 bin TL'ye yükseltildi.

Son Dakika: Merkez Bankası'ndan bankalara TL talimatı - Resim : 5

Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak? 2023 Eylül Fed faiz kararı beklentisi ne yönde? Gözler Perşembe'ye çevrildi! Kredi kartı kullananlar dikkat: Faizde artış, taksite sınırlama yolda İlk kez konut alacaklar dikkat! Kredi detayları netleşiyor Merkez Bankası'ndan değişiklik