Deprem sonrası konutta en fazla ilgi gören üç il: Artış oranı yüzde 500'ü aştı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından vatandaşlarda oluşan panik emlak piyasasını da hareketlendirdi. Konut aramalarının en fazla yapıldığı illere bakıldığında Kayseri yüzde 512’lik artış ile dikkati çekerken, onu Diyarbakır yüzde 475, Mersin ise yüzde 447 artış ile takip etti.

Deprem sonrası konutta en fazla ilgi gören üç il: Artış oranı yüzde 500'ü aştı

Çevrim içi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda şubat ayı emlak verilerini yayımladı.

Yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından şubat ayında arama hacmindeki değişim bazında en çok konut aranan illerde önemli değişimler görüldü.

KAYSERİ'DE YÜZDE 512’LİK ARTIŞ
6-28 Şubat'ta konut arama hacimleri değerlendirildiğinde Kayseri yüzde 512’lik artış ile dikkati çekerken, onu Diyarbakır yüzde 475, Mersin ise yüzde 447 artış ile takip etti. Bu üç ili sırasıyla Antalya, Adana, Ankara ve Eskişehir takip etti.

Düzenli olarak gerçekleştirilen ev tiplerine göre konut aramaları verilerinde ise müstakil konut aramalarındaki keskin yükseliş dikkati çekti.

Deprem felaketi sonrasında müstakil konut aramalarında yüzde 1.541’lik artış gözlemlenirken, toplam konut aramalarında kiralık/satılık ayırımında da önemli değişiklikler yaşandı. Toplam konut aramaları içinde kiralık aramaların oranı artarak yüzde 75’e ulaşırken, kullanıcıların yüzde 25’i satılık konut aradı.

MÜSTAKİL KONUTA TALEP
Kullanıcılar yüksek katlı binalardan müstakil yapılara geçiş yapmayı düşünürken, konut tipine göre aramalarda ise müstakil konutların arama hacminin deprem felaketi sonrasında yüzde 1.541 artış gösterdiği ortaya çıktı.

Buket Aydın: 6'lı masa tam bir bilinmezlik silsilesi Yavuz Ağıralioğlu İyi Parti'den istifa edecek mi? işte son kulisler/ Buket Aydın ile Haftalık Bir günde 22 bin sipariş Cübbeli Ahmet'ten HÜDA PAR açıklaması