Milli Savunma Bakanı Güler: F-35'i alma taraftarı değilim

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, yerli ve milli beşinci nesil savaş uçağı KAAN'ın yıl sonu gökyüzü ile buluşacağını belirtirken, ABD F-35'lerinin alınmasına karşı olduğunu söyledi.

Milli Savunma Bakanı Güler: F-35'i alma taraftarı değilim

Millî Savunma Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçesi TBMM'de oy çokluğu ile kabul edildi.

Komisyonda konuşan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, savunma sanayii ve savaş uçağı alımına ilişkin önemli mesajlar verdi. 

"40 ADET EUROFİGHTER ALMAYI PLANLIYORUZ"

"F-35’i alma taraftarı değilim. Başka uçağa geçelim mi diye Amerika'da farklı bir tartışma var." diyen Güler, "Eurofighter almak istiyoruz çok etkili bir uçak, Almanya itiraz ediyor. İngiltere ve İspanya 'çözeceğiz' diyor. İngiltere ve İspanya'dan 40 adet Eurofighter savaş uçağı almayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

KAAN İÇİN TARİH VERDİ

TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak Kaan'daki son duruma da değinen Güler, "KAAN inşallah bu yılın sonunda uçuşunu yapacak." dedi. 

Rusya'dan alınan S400 Hava Savunma Sistemi'ne ilişkin ise Güler, "S400’ü alıp bir fabrikanın köşesine teslim edemeyiz. İhtiyaç duyduğumuz anda düğmeye basarız." şeklinde konuştu.

Muharrem İnce CHP'ye geri mi dönüyor? Abartı egzoz kullanan sürücülere 230 bin TL ceza KYK asansörü yere çakıldı! AK Partili eski vekilden çarpıcı sözler: Sokakla inatlaşırsan...