Türkiye'nin en önemli savaş uçağı KAAN'ın fırlatma koltuğu ilk testi geçti!

Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan milli muharip uçağı KAAN, ilk fırlatma testinden geçti. KAAN'ı bu yılki uçuşa hazırlamak için yoğun mesai harcanıyor.

Türkiye'nin en önemli savaş uçağı KAAN'ın fırlatma koltuğu ilk testi geçti!

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ), Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST İzmir, yoğun rehabet görüyor. İnsanlı ve insansız milli projelerin sergilendiği TEKNOFEST İzmir, 27 Eylül'de başladı.

Türkiye'nin en önemli savaş uçağı KAAN'ın fırlatma koltuğu ilk testi geçti! - Resim : 1

"BÜTÜN DÜNYAYA DA MESAJ VERİLİYOR"

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivali ziyaret eden gençlerin Türkiye'nin havacılıktaki geleceği olduğunu söyledi.

TEKNOFEST'in bu anlamda görevini yaptığını vurgulayan Kotil, şirket olarak ürünlerini sergilediklerini, gençlerin bu ürünlere dokunduğunu ifade etti. Kotil, "Bütün dünyaya da mesaj veriliyor." dedi.

Türkiye'nin en önemli savaş uçağı KAAN'ın fırlatma koltuğu ilk testi geçti! - Resim : 2

"İLK FIRLATMA YAPILDI!"

Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden milli muharip uçak KAAN'a ilişkin soruları yanıtlayan Kotil, şu ifadeleri kullandı:

KAAN mekanik testlerden geçiyor. Takvime devam ediyoruz. Bu yıl içinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ilk uçuşu gerçekleştireceğiz. Fırlatma koltuğunu İngiltere'den alıyoruz. Testleri İngiltere'de yapılıyor. KAAN'ın bir ön kısmını yapıp oraya gönderdik testlerde kullanılması için. İlk fırlatma yapıldı, ikinci fırlatma yapılacak. Böylece Allah korusun, uçarken bir terslik olursa pilotumuzun kurtulması sağlanacak. Program aynen devam ediyor. Herkeste on numara heyecan var. Bize hizmet veren firmalar da çalışıyor. Sözümüz söz, Allah tutmayı nasip etsin.

Türkiye'nin en önemli savaş uçağı KAAN'ın fırlatma koltuğu ilk testi geçti! - Resim : 3

"İTHALATIN 2 KATI İHRACAT..."

Şirketin ve sektörün ihracat performansına yönelik sorular üzerine Temel Kotil, aynı zamanda Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu anımsatarak, sektörün ihracat performansındaki artışın sürdüğünü ve bu yıl yaklaşık 6 milyar dolar rakamının görüleceğini söyledi.

Aynı durumun TUSAŞ için de geçerli olduğunu bildiren Kotil, şunları kaydetti:

Çok kontrat imzalıyoruz. Ülkenin ileriye dönük siparişlerinin artışı üretimde verebildiğimizin çok üzerinde. Türkiye'ye önümüzde 3-4 yıllık çok güzel siparişler geçiliyor. Bunları gerçekleştirince 3 yıl sonra diyelim 20 milyar dolarları görürüz. 20 milyarı görürsek Türkiye, savunma sanayisinde dünyada oyuncu oluyor. İhracatın ithalatı karşılama oranına bakarsanız ithalatın 2 katı ihracat yapıyoruz. Türkiye savunma sanayisinde artı pozisyonunda.

Kaynak: AA

Depremin vurduğu Şanlıurfa'da 897 konut teslim edilecek Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete TEKNOFEST çağrısı Yeni modeli helikopterle getirildi! Dağcı ekipmanlarıyla çatıdan mağazaya soktular Ülkemizin ilk uzay yolcuları bavulunu hazırladı!